Rekuperacja

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja mechaniczna to wymiana powietrza z odzyskiem ciepła. Rozwiązanie zastępuje całkowicie wentylację grawitacyjną w budownictwie. Pozwala zaoszczędzić nam na ogrzewaniu ponieważ generuje zdecydowanie mniejsze straty cieplne niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Ponadto rekuperacja dostarcza cały czas świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń.

Poprzez centralę wentylacyjną zwaną rekuperatorem następuje zasyc świeżego powietrza z zewnątrz. Następnie poprzez układ wentylatorów i wymiennika powietrznego powietrze wdmuchiwane jest do takich pomieszczeń jak: sypialnia, salon, pokój dzienny. W łazienkach, korytarzach, kuchniach następuje wyciąg powietrza. Powietrze wyciągane trafia ponownie do rekuperatora, w którym temperatura zużytego powietrza przekazywane jest do powietrza zasysanego. Ogrzewanie wyrzucanym powietrzem zasysanego powietrza pozwala nam oszczędzić na rachunkach ogrzewania w szczególności w zimie.

Kompletną instalację rekuperacji dobiera się indywidualnie dla każdego obiektu. Ważna jest kubatura pomieszczeń, ilość osób w pomieszczeniach.

Zalety rekuperacji

  • Dom pełen czystego i świeżego powietrza

powietrze w domu wymieniane jest na bieżąco niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki temu z pomieszczeń usuwane są: dwutlenek węgla, wilgoć, alergeny, związki chemiczne, kurz, wirusy i bakterie.

  • Oszczędności ogrzewania

rachunki na ogrzewaniu w okresach zimowych mogą się zmniejszyć nawet do 30-50%. Wpływ na to ma jakość wykonanego systemu wentylacji. Aby zwiększyć oszczędności i komfort można zastosować gruntowy wymiennik ciepła. Ma on za zadanie zimą wstępnie ogrzewać zasysane powietrze, natomiast latem ochładzać powietrze w upalne dni.

  • Oszczędności podczas wykonywania instalacji grzewczej

jeśli instalujemy system rekuperacji w swoim domu, zmniejszamy równocześnie jego zapotrzebowanie na ciepła, zarówno instalacja grzejnikowa jak i podłogowa będą tańsze w montażu. System rekuperacji idealnie współpracuje z pompą ciepła, która jest tanim i ekologicznym źródłem ciepła.

  • Zdrowie i wygoda

dom jest komfortowy, bez przeciągów, bez owadów, much, komarów, bez zaparowanych luster, nieprzyjemnych zapachów.

System rekuperacji daje coś czego żadna wentylacja grawitacyjna nam nie da. Jest świeżo, pachnąco przez cały rok, niezależnie od pory roku. Warto zadbać o komfort, zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Instalację wykonuje wykwalifikowana kadra . Przygotowujemy po zakończeniu realizacji protokoły i wszystkie niezbędne materiały odbiorowe. Inwestycje prowadzone są przez kierownika robót instalacyjnych z uprawnieniami bez ograniczeń.